GENEL BİLGİ

MİMARLIK NEDİR?

Mimarlık, insanların yaşama ilişkin eylemlerini sürdürebilmeleri için gerekli mekânları estetik, işlevsel, teknolojik ve yönetsel koşullarla birlikte düzenleyen tasarım ve yapım sanatıdır.

Mimarlık en kapsamlı ve genel anlamı ile ‘boşluğu organize etme’  eylemi olarak tanımlanabilir. Mekânın düzenlenmesi en küçük ayrıntıdan en büyük ve karmaşık ölçeğe uzanan geniş bir yelpazede gerçekleştirilir. Mimarlık insanın doğadaki varlığı ile birlikte ortaya çıkarak tarih boyunca insanoğlunun en temel uğraşlarından biri haline gelmiştir.

İnsan eylemlerinin temelindeki sorgulama ile birlikte farklı doğal ortamlarda yaşam biçimlerinin ve kültürel kaynakların değerlendirilmesi, mekânların işlevselliğinin karşılanması, yapıların estetik ve sağlamlık koşullarının yerine getirilmesi mimarın asal görevi olarak karşımıza çıkar.

BÖLÜMÜMÜZ…

Üniversitemiz Mimarlık Bölümü 1977 yılında Edirne Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi bünyesinde kurulmuştur. Mimarlık öğretimi 1981 ile 2013 yılları arasında Mühendislik Mimarlık Fakültesinde devam etmiştir. Bölümümüz Nisan 2013 tarihinde kurulan Mimarlık Fakültesi bünyesinde yenilikçi ve dinamik eğitim anlayışı, gelişen kadrosu ile lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde öğretime devam etmektedir.

Bu içerik 28.05.2013 tarihinde yayınlandı ve toplam 16296 kez okundu.